czwartek, 9 lutego 2012

trawimy !

Większość z Was zapewne ma problem z prawidłowym trawieniem. A więc przyda Wam się zapewne kilka wskazówek, by zapomnieć o tym problemie i zacząć porządnie trawić:

  • magia wody. Pij, pij i jeszcze raz pij! Dobrze jest zacząć dzień od szklanki letniej wody z cytryną (co poleciła mi moja kochana mama) lub łyżeczką miodu dla energii i odczekać ok. 30 min przed śniadaniem, aby nieco pobudzić nasz metabolizm. Zaleca się, aby pić co najmniej 1,5 l dziennie. Pamiętajmy, że woda wpływa również na piękny wygląd naszej skóry i nie dopuszcza do odwodnienia naszych organizmów.
  • żuj. Ktoś powiedział, że każdy kęs powinniśmy przeżuć 32 razy, aż do uzyskania płynnej konsystencji i dopiero połknąć. Dzięki takiemu systemowi robimy odpowiednie przerwy pomiędzy kęsami i rozdrabniamy jedzenie na małe kawałeczki, co znacznie ułatwia naszemu żołądkowi przetrawienie go. Myślisz, że jakim cudem Agelinie Jolie udało się schudnąć w 2 tygodnie do roli w "Salt", gdzie musiała mieć lekko męską sylwetkę? Postanowiła, że przez te 2 tygodnie posiłki przez nią przyjmowane będą tylko i wyłącznie w formie płynu. Wyobraźcie sobie...Płynny łosoś, albo kurczak...Blee! My na szczęście wcale nie musimy się aż tak katować i miksować wszystkiego przed zjedzeniem tego. Wystarczy tylko trochę dłużej pożuć i nie spieszyć się, a na pewno nasz żołądek się nam za to odwdzięczy.
  • poświęć uwagę temu co właśnie trafiło Ci do ust. Uwolnij wszystkie zmysły w poznawaniu i delektowaniu się każdym kęsem, a zobaczysz, że jedzenie może być jeszcze bardziej przyjemne, niż było do tej pory. A więc chociaż podczas posiłku zmuś się, aby wyłączyć TV, oderwać się od ulubionego czasopisma, odepchnij  telefon na bok i daj szansę temu co masz na talerzu. Dzięki temu łatwiej zorientujesz się kiedy jesteś pełna i kiedy powinnaś skończyć jeść.
  • jedz dużo owoców i warzyw.  Staraj się jednak unikać ich gotowania, pieczenia czy podsmażania, gdyż tracą one wtedy większość substancji odżywczych. To co możesz, to jedz na surowo. W owocach i warzywach znajduje się ogromna ilość błonnika niezbędnego do procesu trawienia. Gdy masz np. ochotę na jabłko, to bardzo Cię proszę, zjedz je ze skórką. To samo tyczy się innych owoców i warzyw, które można zjeść w całości. Obierając owoce, pozbawiasz je błonnika. 
  • dorzucaj ostre potrawy wszędzie gdzie tylko się da! Nakręcają metabolizm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz